Planując zakup peruki, na pewno zastanawiasz się nie tylko nad kolorem czy długością włosów, ale i nad ich rodzajem. Wybór nie jest łatwy, bo produktów do porównania jest całkiem sporo. My postanowiliśmy Ci to ułatwić.

Cel, jaki sobie wyznaczyliśmy, to dokładne porównanie peruki syntetycznej i naturalnej. Czym się różnią? Ile trzeba za nie zapłacić? Jaką mają trwałość? Na te i inne pytania znajdziesz tu odpowiedź.

 

 

Peruka syntetyczna czy naturalna?

 

Na początek tańsza wersja, czyli peruka syntetyczna. To dobry wybór za rozsądną cenę, bo koszt tego typu produktów to zwykle kilkaset złotych. I choć kiedyś miały one nienaturalny połysk i wyglądały sztucznie, to dziś takie określenia możesz potraktować jako mit. Peruki te zostały mocno udoskonalone. Dodatkowo, jeśli wybierzesz model z rozmytą linią czoła, to wszystko będzie wyglądało tak, jakby włosy naturalnie wyrastały prosto z Twojej głowy.

Jeśli zaś chodzi o peruki naturalne, to musisz się liczyć z większym wydatkiem. W zależności od koloru, długości oraz pochodzenia włosów, może Cię to kosztować około 4-8 tysięcy złotych. Tego rodzaju włosy dają jednak znacznie więcej możliwości niż ich tańsza, syntetyczna wersja.

Jak widzisz, różnic już na tym etapie jest całkiem sporo. Musisz jednak wiedzieć, że to, co dla jednej osoby będzie zaletą, dla innej stanie się wadą i odwrotnie. Dlatego Ty sama musisz zdecydować, który rodzaj peruki będzie dla Ciebie najlepszy. Ich wyraźne plusy i minusy znajdziesz poniżej.

 

Zalety i wady peruki syntetycznej

 

Proces pielęgnacji peruki syntetycznej bez wątpienia można zaliczyć do zalet. Wystarczy ją raz na jakiś czas przeprać w specjalnym szamponie, zostawić na stojaku aż do wyschnięcia i po kilku godzinach znów można ją włożyć. Dodatkowo, jeśli dany model posiada oznaczenie HF (Heat Friendly), to dozwolone jest modelowanie włosów. Możesz użyć prostownicy, suszarki czy lokówki.

Na podkreślenie zasługuje trwałość takich stylizacji. Przykładowo, jeśli na naturalnych włosach zakręcisz loki, ale wyjdziesz na lekką mżawkę, to bardzo szybko utracisz niesamowity efekt, bo wszystko zacznie się puszyć i prostować. Natomiast loki wykonane na peruce syntetycznej utrzymają się pomimo niesprzyjającej pogody. Będą ładnie wyglądać tak długo aż sama tego nie zmienisz, wkładając czepek do miski z wodą i szamponem. Bo dopiero po wypraniu włosy wrócą do swojej pierwotnej formy.

Wśród peruk omawianych w naszym video znajdują się między innymi: Belle Tress, model: VIENNA ROAST HF, kolor: Rose Gold oraz Estetica Designs, model: JETT, kolor: RH1488RT8,

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że takich zabiegów nie można robić w nieskończoność. Jeśli tego typu perukę będziesz nosić codziennie, to powinna Ci ona służyć przez około rok. Natomiast jeśli będziesz po nią sięgać tylko okazjonalnie, to wytrzyma znacznie dłużej. Dlatego to dobry wybór przede wszystkim na krótszy okres. Doskonale sprawdzi się na przykład na czas kilkumiesięcznych rehabilitacji. Bo nie ma sensu wydawać większych pieniędzy na perukę, którą będziesz nosić tak krótko.

 

Zalety i wady peruki naturalnej

 

A skoro o trwałości mowa, to należy zaznaczyć, że peruka naturalna wypada na tym tle znacznie lepiej, niż jej syntetyczny odpowiednik. Może Ci służyć nawet przez około 4-5 lat. W tym czasie fryzurę trzeba będzie jednak regularnie układać. Dlaczego? Bo peruki naturalne zachowują się tak, jakby włosy naprawdę wyrastały prosto z Twojej głowy. Jeśli je zakręcisz na lokówce i wyjdziesz na deszcz, to prawdopodobnie szybko się wyprostują.

Co więcej, tuż po wypraniu fryzura także będzie wymagać modelowania. Czy to wada, czy zaleta? O tym musisz zdecydować sama. Bo z jednej strony wymaga to Twojej dodatkowej aktywności. Z drugiej daje Ci pełną dowolność co do fryzury, jaką postanowisz ułożyć danego dnia. W tym przypadku stała pielęgnacja jest kluczowa, ale monotonia na głowie na pewno Ci nie grozi. Mało tego! Ten rodzaj peruki daje Ci inne możliwości – włosy możesz ścinać i farbować. Ba! Możesz je dowolną ilość razy przeczesywać bez obawy, że za chwilę się przetłuszczą. Choć w tym przypadku wiąże się to również z tym, że taki martwy włos nie jest w żaden sposób naturalnie nawilżany ani natłuszczany przez skórę głowy. I tu plusy znów przeplatają się z minusami.

Trwałość peruki naturalnej aż w dziewięćdziesięciu procentach zależy od właściwej pielęgnacji. Żeby taki włos zachował swoją jakość, musi być odżywiany od zewnątrz. Dlatego sięgaj po naturalne produkty – takie, które w swoim składzie nie zawierają środków wysuszających, czyli przede wszystkim parabenów i alkoholu. Wybieraj kosmetyki pochodzenia naturalnego, przeznaczone typowo do włosów farbowanych.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że pielęgnacja peruki naturalnej jest czasochłonna, ale nie możesz jej pominąć. To istotne dla trwałości czepka i przyszytych do niej włosów. Po każdym myciu odżywiaj je dedykowanymi kosmetykami, a dopiero później układaj fryzurę.

 

Gdzie kupić wysokiej jakości peruki?

 

Jaki jest Twój wybór? Peruka syntetyczna czy naturalna? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jeśli chcesz o nich podyskutować albo dopytać o szczegóły, to zapraszamy do kontaktu. Możesz do nas na przykład zadzwonić. Natomiast jeśli podjęłaś już decyzję, jaki rodzaj peruki będzie dla Ciebie najlepszy, to zajrzyj do sklepu internetowego Wigello. Każdy model jest tam dokładnie scharakteryzowany.