Jak prawidłowo dbać o perukę syntetyczną? W jaki sposób oraz z jaką częstotliwością należy ją prać? Czy wymaga to użycia specjalnych kosmetyków? A może wystarczy zwykły szampon? Odpowiedzi na te, a także inne pytania, znajdziesz w naszym artykule.

 

 

Jak dbać o perukę syntetyczną?

 

W tym przypadku potrzebne są przede wszystkim szamponstojak do suszenia oraz przechowywania peruki syntetycznej. Zaczynając od kosmetyków… Ważne, by używać szamponów, przeznaczonych typowo do włosów syntetycznych. Kosztują one zwykle między 20 a 40 złotych. Dlaczego to takie ważne? Bo zwykły szampon ma zupełnie inny skład, a po jego zastosowaniu włosy mogą się zlepić i elektryzować.

Samo pranie, a właściwie płukanie peruk syntetycznych, należy do łatwych działań. Szczegółowo opisujemy to TUTAJ. Po zakończeniu tej czynności, wystarczy użyć wspomnianego stojaka do peruk. Dzięki temu, fryzura szybciej wyschnie. To także dobry sposób na przechowywanie peruki na co dzień – bez obaw o to, że włosy zostaną pogniecione.

Zarówno wspomniane już szampon i stojak stanowią absolutne podstawy dbałości o peruki z syntetycznymi włosami. Należy jednak zaznaczyć, że mogą się również przydać balsam do peruk (szczególnie przy długich włosach), płyn antystatyczny oraz lakier do włosów syntetycznych.

Ten ostatni preparat jest najdroższy. Kosztuje około 50 złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest bardzo wydajny. Wystarczy tylko ułożyć fryzurę, spryskać ją lakierem, a wieczorem ściągnąć perukę i zamocować ją na stojaczku. Kolejna dawka lakieru będzie potrzebna dopiero przy kolejnym układaniu włosów, po ich umyciu. W praktyce: po lakier sięga się zwykle raz w tygodniu, a czasem nawet trochę rzadziej.

 

Właściwa pielęgnacja peruki syntetycznej

 

Warto zauważyć, że o peruki syntetyczne należy dbać nie tylko przy użyciu kosmetyków, ale i kilku przyrządów. Przydaje się tu grzebień z szerokimi ząbkami oraz specjalna szczotka, zakończona delikatnymi kuleczkami. Używa się ich jednak tylko przy prostych włosach. Natomiast tam, gdzie są fale albo loki, włosy rozczesuje się jedynie palcami. Wystarczy zrobić to tuż po umyciu, a po wyschnięciu peruka będzie jak nowa.

Różnice w działaniu widać też przy podcinaniu włosów. Według wskazań producenta, tego typu zabiegów nie można wykonywać w ogóle. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że lekkie i przemyślane modyfikacje nie szkodzą fryzurze. Do takich drobnych cięć przydatne są nożyczki-degażówki. Pasują one na przykład do modelu FREE – wtedy, gdy grzywka okaże się być zbyt długa. Należy tu jednak zaznaczyć, że nie każda peruka nadaje się do takich zabiegów. Przykładowo, przycinanie fryzur z lokami nie jest dobrym pomysłem, bo może doprowadzić do tego, że włosy nie będą się już tak naturalnie układać.

Włosom syntetycznym nie służy także wysoka temperatura. Dlatego nie należy w peruce zaglądać do garnka pełnego gorących pokarmów albo otwierać nagrzanego piekarnika. Nie wolno ponadto używać prostownic i suszarek – szczególnie, że wcale nie są potrzebne do ułożenia ładnej fryzury.

 

Peruka syntetyczna od Wigello.pl

 

Przy codziennym noszeniu peruki, mając ją na głowie przez kilkanaście godzin każdego dnia, ślady zużycia będą widoczne po około roku. Jeśli zaś peruka będzie noszona rzadziej, to jej trwałość będzie dłuższa. Przy noszeniu jej okazjonalnie, na przykład tylko na imprezy, może posłużyć przez nawet 20 lat.

Krótsze peruki zwykle służą dłużej niż czas, jaki deklaruje ich producent. Natomiast dłuższe – w związku z tym, że ich końcówki ocierają się o ubranie – są w pełni trwałe przez około rok. Między innymi właśnie dlatego w przypadku dłuższych peruk warto stosować wspomniany balsam, który przedłuża wytrzymałość syntetycznych włosów oraz ułatwia ich pielęgnację.

Masz pytania? Chcesz poznać więcej szczegółów? Możesz do nas zadzwonić albo odwiedzić nas w sklepie w Poznaniu. Zapraszamy również do sklepu internetowego Wigello. Każdy model peruki jest tam dokładnie scharakteryzowany. W ofercie są również wspomniane kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji takich włosów.